Na czym polega tynkowanie maszynowe?
Tynk jest materiałem służącym do izolacji ściany. Stanowi podstawę wykończenia gołej cegły lub płyty betonowej. Sprawia, że ściana jest gładka, równa, i poprawia właściwości izolacyjne budynku, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. Pokrywa się nim ściany czy sufity, w celu ochrony konstrukcji przed czynnikami atmosferycznymi, ale również dla ochrony przed ogniem, zachowania dobrych warunków wodnych, aż wreszcie dla uzyskania estetycznego wyglądu.
Stanowi też podstawę dla płytek czy farby, lub styropianu. Tynki stosuje się po wewnętrznej, jak i zewnętrznej, stronie budynku. Wyróżnia się tynki jedno-, dwu-, lub trójwarstwowe, przyjmują różną jakość, i kładzie się różnymi technikami. Mają także inny skład, wyróżnia się jego trzy podstawowe rodzaje, zależne od materiału, z którego się składa. Podstawowym rodzajem są tynki cementowe, powstałe ze zmieszania cementu, piasku i wody. Są to tynki bardzo twarde, a więc i wytrzymałe na wszystkie uszkodzenia mechaniczne. Trudno jest go wyrobić, więc wykorzystywany jest najczęściej przy tynkowaniu maszynowym, w którym specjalizuje się firma Flasiński Izolacje Natryskowe. Ze względu na swoją wytrzymałość wykorzystuje się go w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności np. łazienka, piwnica czy garaż. Wykorzystuje się je także na obrzutkę, czyli pierwszą warstwę, która dobrze wiąże się ze ścianą, a na tynk cementowy wówczas nakłada się tańszy tynk np. gipsowy. Drugim rodzajem tynków, są cementowo-wapienne. Do wspomnianej mieszaniny tynku cementowego dodaje się wapno, a nawet uszlachetniacze. Doskonale izoluje nie tylko temperaturę, ale i od hałasu, odporny jest także na wilgoć, jest bardzo wytrzymały, i nadaje się do tego, aby można go od razu pomalować. Trzecim typem, są tynki gipsowe, które powstają po połączeniu gipsu, wody oraz modyfikatorów. Tynk gipsowy nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak dobrze przepuszcza wilgoć, doskonale wykańcza pomieszczenia i można go bez problemu pokryć farbą. Jednak powoduje on korozje, dlatego warto elementy metalowe zabezpieczać przed korozją.
Tynkowanie maszynowe
Tynkowanie ręczne było popularne kiedyś, obecnie odchodzi się od ręcznych prac, na rzecz nowoczesnego tynkowania maszynowego. Przede wszystkim w ten sposób tynkuje się szybko, wygodnie i dokładnie. Polega ono na tym, że najpierw maszynowo dokonuje się dokładnego wymieszania składników tynku, a później z pomocą specjalnego agregatu, pod ciśnieniem wyrzuca się tynk na ścianę, podłogę lub sufit. Jest to metoda nieporównywalnie szybsza od mozolnego tynkowania ręcznego, a tym bardziej opłacalna im większą powierzchnię musimy otynkować, że głównym parametrem przemawiającym za korzyścią kładzenia tynków metodą maszynową jest podkreślony już wcześniej, krótki czas wykonania tynkowania. 100 metrów kwadratowych tynku kładzionego na dzień, jest nie do osiągnięcia metodą ręczną, i dlatego maszynowe tynkowanie wypiera klasyczne. Tynk jest rozrobiony właściwie, rozłożony równomiernie i szybko.