Adaptacja poddasza. O czym należy pamiętać?
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na adaptację poddasza. Dlaczego? Zyskuje się większą powierzchnię użytkową zarówno do przechowywania rzeczy jak również mieszkania. Jednak adaptacja poddasza wiąże się z koniecznością wykonania wielu czynności, które pozwolą na komfortowe korzystanie z nowych pomieszczeń. Jedną z najważniejszych, jest ocieplenie, dzięki któremu zyskamy komfort termiczny.
Ustalenie charakteru poddasza
W niektórych budynkach poddasze nie pełni żadnych dodatkowych funkcji. Jest przestrzenią pustą. Z czasem, jednak okazuje się, że w domu zaczyna brakować miejsca. Wtedy warto zastanowić się nad adaptacją poddasza. Przed przystąpieniem do prac trzeba się zastanowić, jakie ma pełnić ono funkcję. Czy ma służyć, jako miejsce do przechowywania rzeczy, czy może ma stać się powierzchnią do zamieszkania lub powierzchnią biurową. Od tego zależeć będzie zakres prac, jak pociągnięcie nowej instalacji, zwiększenie grubości ścian oraz wykonanie izolacji dachu, która pozwoli na komfortowe korzystanie z przestrzeni. Jeśli wysokość piętra jest niższa niż 2,5 metra to trzeba będzie dodatkowo podnieść dach. Jeśli poddasze ma zostać zaadoptowane na biuro konieczne będzie wstawić ścianki działowe, a w przypadku kuchni, czy łazienki poprowadzenie nowej instalacji, w tym kanalizacji.
Czy potrzebne są dodatkowe formalności?
Wiele czynności budowlanych wymaga uzyskania odpowiednich zgód. W przypadku chęci adaptacji poddasza w domu wielorodzinnym lub kamienicy należy uzyskać zgodę mieszkańców i współwłaścicieli na prace remontowe i korzystanie ze strychu. Jeśli adaptacja poddasza wiąże się ze zmianą konstrukcji dachu lub zmianą warunków bezpieczeństwa pożarowego potrzebne będzie pozwolenie na budowę. W tym przypadku należy dostarczyć do starostwa powiatowego warunki przebudowy oraz projekt architektoniczno-budowlany. Po uzyskaniu zgody można przystąpić do pracy.