FAQ

Czym jest pianka PUR?

Jest to materiał budowlany wykonany z poliuretanu, a więc polimeru powstającego w efekcie addycyjnej polimeryzacji izocyjanianów z poliolami. Wyróżniają się one większą topliwością w porównaniu do poliamidów co oznacza, że mogą być o wiele łatwiej przetwarzane. Substancje te służą do produkcji elastycznych włókien, takich jak elastany, elastomery czy właśnie pianki oparte na żywicy poliuretanowej, należące do jednych z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych.

Pianka PUR powstaje jako efekt reakcji pomiędzy izomerami oraz oligomerami. Zazwyczaj do tego rodzaju reakcji dochodzi w temperaturze pokojowej, a przyspieszyć ją można wykorzystując dodatkowe katalizatory.

Najczęściej materiał ten wykorzystuje się w przemyśle budowlanym, meblarskim, tekstylnym i obuwniczym. Powstają z niego materiały izolacyjne, kleje, kity, spoiwa czy różnego rodzaju tkaniny.

Z jakimi powierzchniami mogą wiązać się pianki poliuretanowe?

Jednym z największych atutów tego materiału budowlanego jest jego uniwersalność i elastyczność. Aplikacja może być wykonana w zasadzie na każdej powierzchni, bez konieczności wykorzystywania dodatkowych akcesoriów montażowych. Dzięki piance PUR można ocieplić poddasze, uszczelnić ściany i podłoże w domu. Materiał ten nadaje się do stosowania na drewno, płyty OSB i MFP, dachy, blachy, beton, papy czy eternity. Należy pamiętać o tym, że najlepsze rezultaty można uzyskać przy uprzednim przygotowaniu podłoża. Musi być więc ono czyste, suche i pozbawione drobinek mogących powodować powstawanie niekorzystnych szczelin.

Dlaczego powinienem ocieplić budynek pianką PUR?

Jest to nowoczesna technologia o wszechstronnych możliwościach zastosowania. Izolacja natryskowa posiada mnóstwo atutów, które sprawiają, że materiał ten zdobywa coraz większą popularność wśród architektów i budowlańców. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny pianki poliuretanowej. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe jest skuteczne uszczelnienie ścian i ocieplenie poddasza, co doprowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania energii, ograniczy jej straty i pozwoli na wydajne ogrzewanie oraz chłodzenie budynków. Dzięki temu możliwa jest redukcja emisji CO2 do atmosfery. Dużym atutem jest również tempo wykonywania natrysków. Jest to obecnie najszybsza metoda wykonywania izolacji termicznej budynków, która sprawdza się znakomicie zarówno w domach, jak i na halach przemysłowych, poddaszach czy magazynach. Nie można również nie wspomnieć o wydajności tego materiału. Nawet cienka warstwa pozwala oszczędzić o wiele więcej ciepła niż warstwy standardowych materiałów o podwójnej grubości. Co ważne, właściwości tego materiału pozwalają na docieplenie nawet trudno dostępnych miejsc.

Czy ten materiał jest dla mnie bezpieczny?

Pianka PUR jest tworzywem o spoistej strukturze, co oznacza, że nie mamy do czynienia ze szkodliwym dla zdrowia zjawiskiem pylenia. Izolator ten jest więc przyjazny w użytkowaniu i nie niesie ze sobą jakichkolwiek skutków ubocznych ani dla zdrowia człowieka, ani dla środowiska. Z pewnością warto pamiętać o tym, że materiał ten stosowany jest w lodówkach, zamrażarkach, chłodziarkach i innego rodzaju urządzeniach posiadających bezpośredni kontakt z żywnością. To jednoznaczne potwierdzenie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa użytkowania poliuretanu.

Jak długo potrwa izolacja natryskowa budynku?

Przyjmuje się, że przy sprzyjających warunkach możliwe jest nałożenie 1000 m2 w ciągu jednego dnia. Należy jednak pamiętać o tym, że czas aplikacji jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników. Jest to aktualnie najszybsza metoda wykonywania termoizolacji domów i budynków przemysłowych i w większości przypadków po wykonaniu aplikacji w ciągu jednego dnia po 24 godzinach można przystępować do instalacji płyt kartonowo-gipsowych.

Jakie są koszty izolacji natryskowej w porównaniu do standardowych metod ocieplania poddasza i ścian?

Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji jest to z pewnością większa inwestycja w porównaniu do metod tradycyjnych. Dlatego też nie zawsze inwestorzy decydują się na wykorzystanie pianki PUR do tego rodzaju prac. Należy jednak spojrzeć na tę metodę w sposób bardziej globalny, ponieważ pozwala ona wyraźnie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jeśli zainwestują Państwo w profesjonalną i szczelną izolację termiczną oraz pasywność całego budynku, możliwe będzie niemal stuprocentowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Średnio koszty poniesione na termoizolację mogą zamortyzować się w mniej niż 10 lat. Jeśli chcieliby Państwo otrzymać indywidualną wycenę, zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością pomożemy.

Dlaczego warto zainwestować w izolację budynku za pomocą pianki poliuretanowej?

Główną przesłanką do wykonania solidnej termoizolacji jest fakt marnotrawienia dużej ilości energii dostarczanej do budynków. Powinna służyć ona wyłącznie do ogrzewania wnętrz domów, mieszkań i innych budynków, jednak z powodu nieszczelności ciepło w dużej mierze trafia do ziemi lub ucieka z pomieszczeń do atmosfery. Nieefektywne zarządzanie energią prowadzi nie tylko do wzrostu jej cen, ale również uzależnia nas od zewnętrznych dostawców. W Unii Europejskiej ogrzewanie oraz chłodzenie budynków jest jednym z głównych źródeł emisji CO2. Dlatego też tak pozytywnie oceniane jest wykorzystanie pianki PUR, która zmniejsza straty ciepła, co jednocześnie ogranicza emisję związków CO2. Poliuretany pozwalają oszczędzić energię i zredukować emisję węgla do atmosfery. Wykonanie tego rodzaju izolacji pozwala utrzymać ciepło wewnątrz budynków kiedy na zewnątrz jest zimno oraz utrzymać chłód w pomieszczeniach w miesiącach letnich.

Czym jest mostek termiczny?

Jest to specyficzne miejsce w przegrodzie cieplnej budynku, gdzie poziom przewodnictwa cieplnego jest o wiele wyższy niż w pozostałej części przegrody. Takie miejsce prowadzi do wyraźnych strat energii cieplnej. Co może być przyczyną powstawania mostków? Przede wszystkim przerwy w izolacji, nieciągłość wełny i innego rodzaju nieprawidłowości wynikające między innymi z błędnego montażu. Aby zapewnić ciągłość warstwy izolacyjnej konieczne jest wykonanie natrysku pianką poliuretanową, pozwalającego na utrzymanie odpowiedniej szczelności termicznej i akustycznej.